Lista atrakcji podczas spływu Wierzycą:
1. Zamek Kiszewski
2. Zabytkowe Młyny w Starogardzie Gdańskim
3. Miejskie Mury Obronne w Starogardzie Gdańskim
4. Zabytkowy Kościół Św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim
5. Grodzisko Owidz - rekonstrukcja XI-wiecznego grodu
6. Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie
7. Krzyżacki Zamek w Gniewie
8. Elektrownia Wodna Czarnocińskie Piece z 1906 r.
9. Elektrownia Wodna Owidz z 1910 r.
10. Elektrownia Wodna Kolincz z 1911 r.
11. Elektrownia Wodna Stocki Młyn z 1908 r.
12. Elektrownia Wodna Brodzkie Młyny
Czarnocin - Kręgski Młyn ~15 km, 4-5h, trudność odcinka: trudny
Odcinek dla zaawansowanych kajakarzy
Odcinek od Czarnocina aż do Kręgskiego Młynu jest odcinkiem z miejscami silnym nurtem oraz mnóstwem zwalonych drzew. Nierzadko kajakarze lądują w wodzie. Odcinek zdecydowanie nadaje się dla kajakarzy szukających ekstremalnych wrażeń i ciekawych odcinków Wierzycy.
Czarnocin
Spływ rozpoczynamy w przystani kajakowej w Czarnocinie. Jest to jedna z większych przystani stworzonych ze środków Uni Europejskiej w ramach programu Pomorskie Szlaki Kajakowe. Przystań posiada altanki z ławkami mogące pomieścić ok. 40 osób. Posiada kilka miejsc ogniskowych wraz z ławkami i stołami. Dodatkowo zaopatrzona jest w regularnie serwisowany ToiToi. Idealne miejsce na zorganizowanie pikniku lub biesiady nawet dla dużych grup.
Czarnocińskie piece
Dopływamy do zapory przy elektrowni w Czarnocińskich Piecach. Kajaki należy przenieść i zwodować za zaporą. Chwilę dalej (po około 10-15 min spokojnego plynięcia) dopływamy do miejsca postojowego / biwakowego przy trasie rowerowej Bolesławowo - Bączek. Można tutaj chwilę odpocząć i przekąsić coś przed dalszą zabawą.
Zapowiednik
Przepływamy pod mostem w Zapowiedniku. Nazwa dobrze wskazuje, że zapowiada się jeszcze lepsza zabawa - nurt zaczyna tutaj przyspieszać a w korycie rzeki pojawia się coraz więcej zwalonych drzew.
Bączek
Trafiamy na kolejny most, a tuż za nim na ciekawe bystrze, które daje wrażenie jeszcze szybszej rzeki. Po prawej stronie znajduje się niewielka polana, przy której można odpocząć lub też rozpocząć/zakończyć spływ). Zaczyna się najciekawszy i jednocześnie końcowy odcinek dla zaawansowanych kajakarzy. Po około 2h dopływamy do Kręgskiego Młynu. Dalej odcinek staje się łatwy i można odpocząć po wcześniejszych trudnościach i wysiłku. Po prawej stronie znajdziemy tu pole biwakowe oraz namiotowe. Można tutaj rozpocząć lub zakończyć spływ.
W Kręgskim Młynie znajduje się pole biwakowe stworzone ze środków Uni Eurpoejskiej i jest darmowe. Natomiast teren ośrodka jest prywatny i pole namiotowe jest już płatne. Innymi słowy rozpalić ognisko i odpocząć podczas spływu można za darmo (posiadając swoje drewno lub zamawiając je u nas), aby rozbić namioty należy skontaktować się z właścicielem terenu (my również możemy dokonać dla Was rezerwacji). W Kręgskim Młynie rozpoczyna się najłatwiejszy spływ na Wierzycy jaki mamy w swojej ofercie, nadający się nawet dla dzieci.
Żabno
Dopływamy do dużego rozlewiska z pięknymi widokami. Jest to zalew przed elektrownią Nowa Wieś Rzeczna. Po jakimś czasie po lewej stronie ukaże się Wam pomost przy kolejnej przystani zbudowanej z funduszy UE. Można tam przystanąć i pójść chodnikiem do góry, gdzie znajduje się pole biwakowe oraz ToiToi.
Elektrownia Nowa Wieś Rzeczna
Natrafiamy na zaporę przy tamie. Wyjście z kajakami znajduje się po prawej stronie. Tutaj należy przenieść kajaki idąc ścieżką polną wzdłuż płotu elektrowni. Po około 100 metrach ukazuje nam się most (Draj Most). Kajako można zwodować po lewej stronie przed drajmostem, bądź kilka metrów za Draj mostem używając przygotowanego do tego celu pomostu. Rzeka znów staje się węższa, nurt silniejszy i wpływamy w tereny zalesione. Zdarzyć się może drzewo leżące w nurcie. Po drodze mijać będziemy mostek pieszy z zielonymi barierkami (Ścieszka Edukacyjna nad rzeką Wierzycą) - to znak, że mamy za sobą 1/3 drogi pomiędzy Kręgskim Młynem a Starogardem Gdańskim. Dalej będziemy mijać jeszcze jeden podobny mostek tuż przed mostem drogowym krajowej 22. Za mostem drogowym nurt znów prawie zanika i wpływamy do parku miejskiego w Starogardzie Gdańskim.
Starogard Gdański
Wpływając do parku w Starogardzie najpierw ukaże nam się pomost po lewej stronie przy ZHP Starogard - tutaj można wyciągnąć kajaki i zakończyć spływ. Można też popłynąć dalej. Miniemy kolejną pieszą kładkę i opływamy park - po prawej stronie na wzniesieniu miniemy Kościół św. Mateusza. Kawałek za nim po lewej stronie znów pojawi się pomost, tym razem przed tamą, przy której kajaki należy przenieść w celu dalszego spływu. Kajaki przenosimy po chodnikiem po schodach, przenosimy przez ulicę po przejściu dla pieszych i wodujemy po drugiej stronie używając przygotowanego do tego celu pomostu. Dalej opływamy stadion miejski w Starogardzie. Potrafi tu być naprawdę płytko i niezawsze łatwo przepłynąć ten odcinek. Na szczęście jest on bardzo krórki. Zaraz za stadionem przepływamy pod mostem drogowym, pod którym tworzy się skalne bystrze. Jest na szczęście płytko, więc da się ten odcinek przejść "po kostki" w wodzie, jeśli nie uda nam sie przepłynąc. Zaraz za bystrzem pojawia się jaz, około pół metrowy uskok. Najlepiej jest go pokonywać lewą stroną, gdzie wyżłobiony został lej. Przy wysokim poziomie wody nie ma to większego znaczenia. Jaz należy pokonać sprawnie, bez zatrzymywania się, trzymając prosty kurs do przodu. Najlepiej być dobrze rozpędzonym. W przypadku zbyt małego tempa lub/i ustawienia kajaka bokiem do nurtu można narazić sie na niebezpieczeństwo. Większość kajakarzy pokonuje jednak tę przeszkodę bez większych trudności. Przy wysokim poziomie wody pomimo dobrego tempa jak i utrzymanego kursu woda potrafi nalać się górą i ochlapać osobę płynącą z przodu kajaka. W takim wypadku zaraz za jazem po lewej stronie znajduje się niewielki pomost, gdzie można wyjść z kajakiem i wylać nadmiar wody przed dalszym płynięciem. W tym miejscu można też rozpocząć spływ na odcinku Starogard Gdański - Grodzisko Owidz
Kajakodajnia
Po około godzinie płynięcia po lewej stronie ukaże się Wam tabliczka informacyjna o naszym polu namiotowym oraz niewielki pomost. To tutaj rozpoczynamy lub kończymy większość z naszych spływów. Posiadamy altanki, ławki oraz stoły, miejsce ogniskowe oraz grilla, miejsca na rozbicie namiotów, ToiToi oraz prysznice. Nieopodal znajduje się również sala, gdzie możemy dla Was zorganizować nocną imprezę integracyjną. Organizujemy tu imprezy grupowe, firmowe, muzykę, Dja, fotografa, animatorów, lekcje tańca. Masz jakiś swój pomysł na imprezę integracyjną? Daj nam znać - pomożemy to zorganizować.
Grodzisko Owidz
Zaledwie kilkaset metrów dalej znajduje się odbudowany historyczny gród Grodzisko Owidz wraz z restauracją serwującą pyszne staropolskie jedzenie. Znajduje się tam również przystań, gdzie można zwodować kajaki i rozpocząć/zakończyć swój spływ.
Kajakodajnia / Grodzisko Owidz - Kolincki Młyn ~16 km, 5-6h, trudność odcinka: średni
Kajakodajnia / Grodzisko Owidz
Spływ możemy rozpocząć z dwóch miejsc. Pierwsze to nasze pole namiotowe - tutaj też można nieodpłatnie pozostawić swoje auta na czas spływu. Drugie miejsce to przystań w Grodzisku Owidz, z której również obsługujemy spływy. Trasa z Owidza do Kolinckiego Młynu jest przeznaczona dla średniozaawansowanych kajakarzy. Nurt potrafi być szybki (zależy to od poziomu otwarcia śluzy na tamie elektrowni w Owidzu) a w nurcie jest sporo drzew. Według nas jest to jedna z fajniejszych tras na całej Wierzycy - trzeba jednak się przygotować na sporo niespodzianek w nurcie i dobrze zabezpieczyć swoje rzeczy osobiste. Tuż za Grodziskiem Owidz traficie na zaporę elektrowni Owidz, którą pokonujemy przenosząc kajaki po prawej stronie. Znajdują się tam pomosty do wyciągnięcia oraz zwodowania kajaków.
Barchnowy
Płynąc dalej przepływamy pod mostem drogowym w Barchnowych, to znak, że za nami około 1/3 drogi.
Kolincki Młyn
Pod koniec trasy woda zwalnia i wpływamy w duże rozlewisko tuż przy elektrowni Kolincki Młyn w Kolinczu. Tutaj po prawej stronie znajduje się pomost, przy którym kończymy spływ. Istnieje możliwość popłynięcia dalej po przenisieniu kajaków, aż do elektrowni w Klonówce - jednak my nie polecamy tego robić - to opcja tylko dla najwprawniejszych kajakarzy. Tuż za przenoską znajduje się spory jaz, który należy pokonać wyciągając kajaki na brzeg i wodując niżej. Dalej rozpoczyna się najtrudniejszy odcinek Wierzycy jaki znamy, mocno odczuwalny nurt, duże zagęszczenie zwalonych drzew i mocno meandrująca rzeka.
Klonówka – Pelplin ~18 km, 7h, trudność odcinka: średni
Klonówka
Spływ rozpoczynamy w przystani kajakowej przy elektrowni w Klonówce. Pomimo szlabanu, który jest tam postawiony przy parkingu, parking ten jest bezpłatny. Jeśli szlaban jest zamknięty wystarczy zadzwonić pod numer telefonu wskazany na tabliczce przy wjeździe.
Przy przystani znaduje się prywatne pole namiotowe, gdzie za niewielką opłatą można równiez rozstawić swoje namioty oraz zakupić drewno na ognisko. Odcinek z Klonówki jest średnio trudny - jednak każdy, kto już ma jakieś doświadczeniie z kajakiem powinien sobie poradzić z jego pokonaniem.
Rajkowski Młyn
Po pokonaniu około 1/3 trasy po lewej stronie natrafimy na pomost przy kolejnej przystani kajakowej z polem biwakowym z funduszy UE. Można tutaj się zatrzymać i zorganizować krótki odpoczynek z ogniskiem. Znajdują się tutaj altanki, ławki, stoły, miejsca ogniskowe oraz ToiToi.
Pelplin
Pod koniec trasy mijamy most drogowy drogi wojewódzkiej 229. Zaraz za nim znajduje się drewniany mostek (Pelpliński Mostek Miłości), gdzie standardowo kończymy spływ. Za mostkiem po prawej stronie znajduje się wygodne miejsce do wyciągnięcia kajaków. Można też popłynąć dalej, zwłaszcza w przypadku spływów wielodniowych, które są kotynuowane dnia następnego. Dla jednodniowych spływów nie jest to polecane, gdyż mijamy po drodze dwie tamy, które należy pokonać przenosząc kajaki. Po pokonaniu tam dopływamy do kolejnego pola biwakowego - niegdyś należącego do Diecezji Pelplińskiej i odpłatnego, aktualnie teren zagospodarowany został z pieniędzy UE i oddany do użytku bezpłatnie.